Patriotyzm konsumencki
30 września 2017
0

Polacy coraz częściej podkreślają swój patriotyzm. Przejawia się on w wielu sferach życia. Dotyczy on także codziennych wyborów dokonywanych przy sklepowych półkach. Zgodnie z raportem przedstawionym przez agencję badawczą Open Research aż 7 na 10 badanych deklaruje, że polska marka ma wpływ na ich decyzję o zakupie. Czym zatem jest patriotyzm konsumencki?

Statystyki – produkty spożywcze oraz sprzęt AGD i RTV

Największą uwagę na kraj pochodzenia konsumenci zwracają w przypadku artykułów spożywczych oraz sprzętu AGD i RTV (68%). Do zakupu artykułów spożywczych polskie pochodzenie produktów przekonuje 60% konsumentów. W przypadku sprzętu RTV i AGD przekonanych do polskich marek jest znacznie mniej, bo tylko 38% badanych. Na tym przykładzie widać, że jesteśmy świadomi dobrej jakości polskich artykułów spożywczych, ale jeszcze z dystansem podchodzimy do urządzeń przez nas produkowanych.

Statystyki – pozostałe produkty

Na uwagę zasługuje fakt, że 48% Polaków decyduje się na polskie produkty bankowe i ubezpieczeniowe oraz leki bez recepty. Są to grupy w których istotną kwestią jest zaufanie do marki.
Głównym czynnikiem dla 47% decydujących się wybrać polskie usługi telekomunikacyjne oraz meble jest dobra jakość oferowanych usług oraz produktów. Jeśli chodzi o polskie meble 12% badanych kojarzy je z atrakcyjnym designem.

W przypadku odzieży i obuwia polskie pochodzenie przekonuje do zakupu 44% badanych, w przypadku kosmetyków 42%, a w przypadku chemii gospodarczej 39%.

Możliwości

Patriotyzm konsumencki jest wykorzystywany przy promocji marek i produktów. Z uwagi na brak jednego spójnego symbolu czy hasła identyfikującego polskie produkty, konsumenci mogą spotkać wiele różnych oznaczeń. Najbardziej zachęcające do zakupu są hasła „PRODUKT POLSKI” (46%), „POLSKI PRODUKT GWARANCJA JAKOŚCI” (43%) oraz „TERAZ POLSKA” (40%). Jedynie 10% konsumentów zwraca uwagę na oznaczenie zawarte w kodzie kreskowym produktu – „5 90”.

Ciekawym sposobem identyfikacji polskich produktów jest aplikacja Pola. Nie cieszy się ona duża popularnością. Korzystanie z niej zadeklarowało jedynie 15% respondentów.

Podsumowanie

66% badanych sprawdza przy zakupie czy produkt został wyprodukowany w Polsce. Może to świadczyć o świadomym i dojrzałym podejściu do decyzji zakupowych naszych rodaków. Należy pamiętać, że nie można wyłącznie kierować się pochodzeniem produktu. Czynnikiem decydującym o wyborze powinien być także stosunek jakości do ceny. Warto podkreślić, że promowanie dobrych produktów może przynieść najwięcej korzyści dla wszystkich konsumentów.